ГОЛОВНА НОВИНИ Уміння розпоряджатися часом

Уміння розпоряджатися часом

0 6143

Школярі, приміром, можуть сказати: «Ой, нам – дуже ніколи». І, справді, сучасні навчальні програми – перевантажені. Уроків вчити – море. А в когось ще ж і музична школа. А як не музична школа – то спортивна секція. А як не секція – то батькам потрібно допомагати. Працювати на городі чи порати господарство – це та ж сама спортивна секція.

Студенти, в свою чергу, зауважать: «Чекайте, ми то, може, вже й не працюємо на городі, бо виїхали до міста вчитися. Проте ми теж зовсім не маємо вільного часу. Екзаменів – хоч греблю гати. Заліків — ще більше. Всі викладачі, ну, або майже всі, вимагають виконувати роботу обсягом «Війни і миру».

Третя категорія, тобто та молодь, яка вже отримала путівку в життя і працює, може вигукнути: «Іспити?! Заліки?!  Ми це вже да-а-авно пройшли. І думали  — це найважче, що може бути в житті. Як ми гірко помилялися. Роботи – непочатий край». Перепрошую, як непочатий?  Складається  враження, що ми тільки те й робимо, що починаємо, починаємо…  Але справ чомусь не меншає. Так-от, роботи – сила-силенна. А шеф -суворий. І діти вдома. Плачуть. Бо ми вже ж і заміжні, й одружені,  і маємо дитину, та ще й не одну. Й одне дитинча треба заколихати, іншому – математику допомогти вивчити. Четверта категорія молодих, тобто тих, хто, як ми вже знаємо,  ще не визначився з життєвою гаванню,  може послухати попередні три, злякатися, і, взагалі, так і не дійти до жодної мети. Й продовжувати грати у гру «цілодобовий інтернет та комп’ютерні ігри», чи просто бейдати вулицями рідного міста або села, вдаючи, що їм дуже ніколи,  що їх життя кличе. На подвиги.

Хочу втішити всі чотири категорії молодих слухачів – стаття про те, як бути господарями свого часу, буде корисною усім вам.

Ми поговоримо про те, як планувати час, коли навантаження дуже велике, коли роботи –купа, коли  іспитів — під саму зав’язку, а вдома діти плачуть. Ми навчимося правильно  розставляти пріоритети, тобто, дізнаємося, що потрібно виконувати терміново, а що – відкладати на потім. Ця стаття буде корисною навіть і тим, хто «винятково заклопотаний»,  цілодобово граючи у комп’ютерні ігри. Прочитавши матеріал про вміння розпоряджатися часом,  молодь із цієї категорії, дуже ймовірно, захопиться іншими, не менш цікавими, речами, й відтак дістане нагоду прожити чудове, насичене життя. Адже і німецький професор Лотар Зайверт сказав так: «Час – це ніби вітер; коли його використовувати правильно, він доведе до будь-якої мети». До речі, відомо, що деяким націям легше піддається плинний час. Ми знаємо, що німці розпоряджатися ним уміють. Тому й не дивно, що семінар на однойменну тему, на якому побував ваш скромний слуга, викладав представник саме цієї нації.  І тому й не дивно, що цього викладача запрошено на нашу передачу, щоб він поділився деякими секретами ефективного планування часу. Не такі вже й складні правила цієї науки нам пояснюватиме …
-… Йоганн Хельдебрандт  із Німеччини. Я народився у Казахстані. Жив там 5 років. Потім ми переїхали до Естонії, де також мешкали 5 років. Тепер уже понад 30 років живу в Німеччині.

 

Подорож часом розпочалася. Ми живемо в епоху небаченого технічного прогресу. Темп життя надзвичайно стрімкий. Багато людей, особливо тих, хто мешкає у великих містах, виявляються буквально притиснутими часом, який вимагає: біжи швидше, швидше… Чи можна за таких умов ефективно використовувати час, щоб не зазнати стресу від постійного з ним змагання? Пан Хельдебрандт відповідає на це запитання:

 

  • Це, звичайно, велика проблема. Нам здається, що час  на нас тисне, змушує нас бігти, поспішати. Так  з’являється  суєта, яка  приносить велике невдоволення: ми щось не встигаємо, щось лишаємо незакінченим. І ось цей стан незадоволення приносить розчарування. Я сам це відчув у своєму житті. Й помітив, що є різні принципи, які допомагають  не зупинити час, але ефективніше його  використовувати.

Наш гість – представник німецького народу, який славиться своєю пунктуальністю. Чи впливає належність до певної культури  на вміння розпоряджатися часом? Говорить Йоганн Хельдебрандт:   
— Культура обов’язково відіграє певну роль. Німці завжди були пунктуальними.  Це люди, котрі глибоко все продумують, рахують кожну секунду. Але, гадаю,  попри це, в кожній культурі можна застосувати принципи правильного використання часу.  Не має значення, з України ми, Росії чи Америки, у всіх  нас є 24 години на добу й у всіх нас є можливість ефективно розпоряджатись цим часом.

 

Правильно використовувати час — це означає панувати над власною роботою і часом, а не бути під їхнім впливом. Інакше кажучи, не час має нас контролювати, а ми повинні контролювати його. Якщо ми плануємо наш робочий графік, ми досягаємо кращих результатів. Наша праця   відбувається успішно. Ми надолужуємо час для інших важливих речей. Наведу вам  ще один вислів доктора Зайверта: «Сьогодні починається перший день від частини життя, яка лишилася». На перший погляд, сумний вислів. Проте лише на перший.  Насправді це велика мудрість. У Біблії є чимало фрагментів, які її підтверджують. Скажімо уривок з  5  розділу Послання апостола Павла до ефесян: «Отож, стережіться, щоб поводитися обережно, не як немудрі, але як мудрі,  використовуючи час, дні бо лукаві!».

Щоб вислів Лотара Зайверта не здавався вам занадто сумним, послухайте, як пояснює його ірландський вірш. Отже, день від частини життя, що лишилася, проведи так:

«Знайди час для роботи: це запорука успіху. Знайди час для роздумів: це  джерело сили. Знайди час для гри: це таємниця молодості. Знайди час для читання: це основа знань. Знайди час для приязності: це двері до щастя. Знайди час для мрії: це шлях до зірок. Знайди час для кохання – це справжня життєрадісність. Знайди час для радості: це музика душі. Знайди час для насолоди: це винагорода твого дня.  Знайди час для планування, тоді матимеш час для інших дев’яти справ».

Один мудрець сказав: «Якщо людина правильно планує свій час – це дар Божий, якщо ж вона весь час у марноті – це кара». Як  ефективно працювати та досягати своїх цілей? Йоганн Хельдебрандт відповідає на це запитання:

 

  • Дуже просто. Принцип «Продумай – пропрацюй — проаналізуй». Присядьте на 5 хвилин і подумайте спочатку, сплануйте свій день. Потім попрацюйте, а після цього озирніться назад і зробіть аналіз зробленого. Якщо ви бачите успіх, тоді плануйте і надалі так ваші дні, місяці й все ваше життя. Слід планувати, працювати, робити наприкінці аналіз.

  А як правильно планувати свою роботу?  Говорить Йоганн Хельдебрандт:

Таємниця успішного планування цілей полягає в так званій «тактиці салямі». Що це означає? Всі великі цілі, а також способи їхнього досягнення розбиваються на маленькі частини. Ще 1637 року відомий учений Декарт вивів робочий метод, принципи планування якого дієві й сьогодні. В  чому полягає його метод? Перший крок: спочатку сформулюй мету. Другий: розбий, розділи її на окремі, менші частини. Третій крок: упорядкуй ці частини за пріоритетами і часовими строками. Четвертий крок:  виконай усі дії й проконтролюй результати. Річ у тому, що велику мету слід розбити на маленькі частини, так її легше реалізувати в життя. 

 

Багато людей вірять, що між витратами і результатом є пропорційне співвідношення. Простіше кажучи, що більше ти докладаєш зусиль, то кращий результат.  Проте це насправді помилка, яка призводить до негативних наслідків. Часто 20 відсотків стратегічно правильно використаного часу і енергії приносять 80 відсотків результату. А 80 відсотків нашого часу можуть дати лише 20 відсотків успіху. Ось чому так важливо встановлювати пріоритети.  Як ефективно  це робити?  Йоганн Хельдебрандт дає пораду:

Уяви, що в тебе є дві корзини. Спробуй в одну з них кидати насамперед маленькі, потім більші, і врешті – найбільші м’ячі. Ти переконаєшся, що м’ячі великого розміру  у корзину не вміщаються.  Тепер візьми іншу корзину. На її дно поклади  2-3 маленьких м’яча. Зверху кинь кілька великих, а між ними помісти середні. Потім знову можеш покласти маленькі м’ячики. Поглянь, як чудово все вмістилося. Так само і з твоєю роботою.  

 Успішні люди дисципліновано ставляться до того, щоб починати завжди з найважливіших і найважчих завдань, які потрібно виконати. Вони мудро використовують увесь час, який мають у своєму розпорядженні, не гаючи його на маловажливі речі. Таким чином ці люди досягають набагато більшого, ніж інші й дістають задоволення від праці.

 

Йоганн Хельдебрандт  продовжує:

  • Щоб було співвідношення 20 відсотків зусиль – 80 відсотків успіху, і не навпаки, слід робити ось що. Перше. Занотовуй на папері все, що потрібно виконати: потрібні завдання, незакінчену роботу з минулого дня, телефонні дзвінки, завдання, які повторюються. Також обов’язково потрібно записувати строки, в які потрібно досягати цих цілей. Друге. Обмежуй час виконання завдань. Мудре правило каже: тобі потрібно стільки часу, скільки маєш у розпорядженні. План змушує дотримуватися певного часового ліміту. Третє. Скорочуй завдання. Людина схильна планувати більше, ніж це реально можливо.  Саме тому слід скоротити список завдань до реальних меж, встановивши пріоритети. Четверте. Контролюй невиконані завдання. Якщо увесь час переноситимеш те, що не встиг зробити, на потім, це обтяжуватиме тебе.

 

Ще одна порада: щоб правильно розпоряджатися часом, слід боротися з його злодіями. Хто такі злодії часу? Йоганн Хельдебрандт  наводить приклад:

  • Візьмімо навіть інтернет та електронну пошту. Це те, на що молодь гає багато часу. З одного боку, інтернет —  велика для мене допомога. Я можу швидко отримати чи переслати інформацію. З іншого боку, інтернет та електронна пошта можуть стати  ворогами, які забирають багато часу. Отже, прогрес має і переваги, і негативи.

 

Хто ж такі злодії часу? Звичайно, іноді ними бувають  люди, проте не завжди. Скажімо – електронна пошта – неістота, однак викрадає вона  час  не менш ефективно. Любителі інтернету, скажіть самі, стільки часу ви гаєте на перевірку пошти? А якщо ще й спамів багато,  то тоді, взагалі, половину дня можна вважати змарнованою. Ось декілька порад, як швидше опрацьовувати електронні листи. Звільняйте папку з повідомленнями, які надійшли. Коли одержуєте листа, відразу вирішуйте, що з ним робити: відреагувати, архівувати або стерти. Друга порада – відсортовуйте надіслану пошту: сучасне програмне забезпечення дає змогу автоматично сортувати повідомлення за різними папками. Третє. Добре діє «Правило 2 хвилин»: не використовуйте більш як 2 хвилини, щоб опрацювати  одне повідомлення. Наступна порада: коли відповідаєте на листа, цитуйте висловлення з попередньої вашої відповіді. Ще такий спосіб: використовуйте скорочення, і за допомогою них надсилайте листи відразу кільком отримувачам. І останнє правило, необов’язкове, хоча теж слушне для заклопотаних людей: перш ніж відкрити електронну скриньку, зважте, чи варто її взагалі відкривати? Людині слід поступово навчатися того, щоб працювати якісніше і використовувати для цього менше часу, щоб досягати максимум успіху.

…Ми часто опиняємося в полоні часу, але нам допомагає Господь, Бог ладу і гармонії. «Для всього свій час, і година своя кожній справі під небом»  – так висловився мудрий Екклезіаст. Бути господарем свого часу – означає знати час для кожного діла, використовувати цей час, цінувати його. Інколи нам здається, що час вирішує, коли нам сіяти, а коли жнивувати, коли сміятися, а коли плакати, коли розкидати каміння, а коли його громадити. Й тоді нас відвідує думка:  ми всі – пішаки у грі космічних масштабів. Але тільки-но усвідомлюємо, що Господь, Який створив час і все тримає у своїй владі, — наш Друг, як все змінюється. Екклезіаст сказав: «Усе Бог створив добрим у свій час». І ми можемо бути впевненими, що в дивний візерунок часу Господь уплете і нитку Своєї любові до нас. Бог допоможе нам  розпоряджатися часом, ефективно планувати роботу і досягати своєї цілей. Просімо у Господа мудрості, й Він допоможе нам…

Насамкінець – мудрий вислів. «Істинно велика та людина, котра змогла опанувати свій час». Гесіод.

За матеріалами передачі «Це твоє життя»

comments powered by HyperComments

ПОДІБНІ ЗАПИСИ